home Lifestyle, Najnowsze Piwny styl pod lupą #3: grodziskie

Piwny styl pod lupą #3: grodziskie

W trzecim wpisie z cyklu Piwny styl pod lupą przyszła kolej na typowo polskie piwo, czyli grodziskie. Gatunek ten od dekad jest znany w naszym kraju, a co ciekawe, jego warzenie stało się popularne w innych krajach europejskich, a nawet na innych kontynentach.

Od kiedy istnieje piwo grodziskie?

Piwo grodziskie, nazywane potocznie grodziszem to lekkie piwo pszeniczne pochodzące z Wielkopolski. Jego produkcja w tym regionie kraju odbywała się jeszcze w czasach średniowiecza. Od XVI wieku centrum warzenia tego stylu piwnego stał się Grodzisk Wielkopolski, któremu ów trunek zawdzięcza swoją nazwę. W tamtych czasach piwo występowało po następującymi markami: Grätzer, Grodzisz i Grodziskie. W latach 1929-1999 grodzisza objęto ochroną prawną w ramach specjalnego wyrobu regionalnego. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów produkcja piwa mogła odbywać się wyłącznie na terenie Grodziska Wielkopolskiego, wszędzie indziej była prawnie zakazana.

Losy piwa grodziskiego

Jest to jedyne znane w naszych czasach typowo polskie piwo górnej fermentacji. Jego receptura i tradycyjne metody produkcji pozostały niezmienione do XX wieku. W czasie zaborów oraz po zakończeniu I wojny światowej zdobyło uznanie nie tylko w naszym kraju, ale również w Niemczech, dokąd było eksportowane. W latach siedemdziesiątych XIX wieku roczna produkcja piwa grodziskiego wynosiła 24 tysiące hektolitry trunku. W popularyzacji grodzisza spory udział miał Antoni Thum, browarnik i piwowar austriackiego pochodzenia, który w czasie dwudziestolecia międzywojennego zmonopolizował rynek tego piwnego stylu.

Od 1922 roku grodziskie było wytwarzane przez Zjednoczone Browary Grodziskie. Za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej także zachował się monopol na warzenie piwa grodziskiego i mogło być ono produkowane tylko w zakładach znajdujących się na terenie Grodziska Wielkopolskiego. Produkcja odbywała się w tym miejscu do 1993 roku. Zakończono ją po likwidacji browaru przez Lech Browary Wielkopolski. Nowy właściciel stwierdził, że produkcja piwa grodziskiego jest nieopłacalna i właśnie tym czynnikiem motywował swoją decyzję o zamknięciu zakładów w Grodzisku Wielkopolskim.

Powrót grodzisza

Zakłady znajdujące się w Grodzisku Wielkopolskim w 2012 roku zostały zakupione przez Browar Fortuna. Obiekt został odremontowany w wyniku czego warzelnie na ulicy Poznańskiej ruszyły pełną parą i w 2015 roku oryginalny grodzisz powrócił na rynek jako „Piwo z Grodziska”.

Browar wypuścił na rynek nie tylko tradycyjne grodziskie, ale również inne piwa, takie jak Bernardyńskie, Bernardyńskie Ciemne (obecnie niedostępne), Piwo Naturalne (czerwona porzeczka i kwiat czarnego bzu), Grodziska APA, Grodziska White IPA oraz Porter Grodziski.

 

Inicjatywy związane z piwem grodziskim

W 2003 roku w niewielkich ilościach wyprodukowano Piwo Groclin Grodziskie, co było inicjatywą przedsiębiorcy Zbigniewa Drzymały. Warto zaznaczyć, że jednak nie był to tradycyjny grodzisz, a piwo o charakterze belgijskim. Produkcją zajął się Browar Palm z Steenhuffel. Butelkowanie odbyło się natomiast w Browarze Belgia w Kielcach.

W 2010 roku z inicjatywy Ziemowita Fałata i Grzegorza Zwierzyny (wówczas piwnych pasjonatów, a dziś prężnie działających właścicieli Browaru PINTA) uwarzono piwo o nazwie à la Grodziskie. Piwo ujrzało światło dzienne podczas Festiwalu Birofilia 2010 w Żywcu. Piwo jednak różniło się jednak od tradycyjnego grodziskiego, ponieważ panowie nie wykorzystali słodu wędzonego pszenicznego, lecz do kotłów trafił słód pszeniczny jasny oraz słód wędzony jęczmienny.

Wraz z rozwojem tak zwanej piwnej rewolucji w Polsce, nie tylko browar z Grodziska Wielkopolskiego ma w swojej ofercie grodzisza. Wiele browarów rzemieślniczych ma na swoim koncie ów trunek lub choćby próby jego uwarzenia w postaci pojedynczych warek.

Ciekawostki na temat piwa grodziskiego

  • Kiedyś piwo grodziskie ceniono nie tylko z uwagi na jego wyjątkowy aromat i smak, ale dostrzegano w nim także walory lecznicze. Wielu lekarzy zalecało swoim pacjentom spożywanie grodzisza, ponieważ twierdzono, że pozytywnie wpływa on na układ pokarmowy. Często stosowano je w walce z bólami brzucha.
  • Piwo grodziskie refermentuje w butelkach, dlatego serwuje się je w wysokich pokalach. Piwo przy otwarciu wytwarza gęstą pianę o wysokiej intensywności bąbelków (wysokie wysycenie). Z tego powodu często trunek ten określa się mianem grodziskiego lub polskiego szampana.
  • Kiedyś w wielu domostwach w Grodzisku Wielkopolskim picie piwa grodziskiego stanowiło z jedną wielkanocnych tradycji. Domownicy raczyli się grodziszem tuż po obfitym śniadaniu świątecznym.

Źródła zdjęć: https://www.tvn24.pl/poznan,43/przepisywali-je-lekarze-wierni-niesli-w-swieconkach-slynne-piwo-wroci-na-polki,354663.html, http://browargrodzisk.com

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.