home Kultura, Najnowsze, Popcornowa Dziesiątka Popcornowa Dziesiątka #3: podróż w czasie, radziecki snajper i wizyta na Księżycu

Popcornowa Dziesiątka #3: podróż w czasie, radziecki snajper i wizyta na Księżycu

Nadeszła pora na kolejne wydanie Popornowej Dziesiątki, czyli kolejnej dawki filmów, które należy oglądać z kubełkiem popcornu.

1. 12 małp (1995 rok)

Jedna z wielu w historii kinematografii negatywnych wizji przyszłości Ziemi. W filmie jest 2035 rok, a ludzkość niemal doszczętnie zniszczona przez nieznany wirus. Wśród ocalałych jest zaledwie jeden procent dotychczasowej populacji. Ludzie ukrywają się pod ziemią, by przetrwać. James Cole (Bruce Willis) jest więźniem, któremu zaproponowano pewien układ, dzięki któremu ma szansę odkupić swoje winy i odzyskać wonność. Musi odbyć podróż w czasie do 1996 roku, by zdobyć informacje na odnośnie śmiercionośnego wirusa, co może się przyczynić do uratowania ludzkości.

2. Twierdza (1996 rok)

Generał Francis Hummel (Ed Harris) jest jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy w amerykańskiej armii. Zasłużył się dla narodu udziałem w najważniejszych misjach wojskowych, jednak nie został dostatecznie doceniony przez swój kraj. To powoduje, że wraz z grupą wiernych mu żołnierzy okupuje wyspę Alcatraz, gdzie bierze jako zakładników turystów zwiedzających słynne więzienie. Generał chce okupu w wysokości 100 milionów dolarów. Grozi, że jeśli nie otrzyma pieniędzy zbombarduje San Francisko śmiercionośnym gazem. W filmie obok Harrisa występują między innymi Sean Connery oraz Nicolas Cage.

3. Droga (2009 rok)

Propozycja dla fanów postapokaliptycznych klimatów. Ojciec (Viggo Mortensen) przemierza Ameryka wraz ze swoim synem. Nie mają żadnych zapasów, ubrań i dobytku, a do obrony przed agresorami służy im jeden pistolet. Chcą dotrzeć do wybrzeża, właściwie nie mając pojęcia, czy na końcu podróży coś na nich czeka.

4. Wróg u bram (2001 rok)

Akcja filmu rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej. Przedstawione są przede wszystkim wydarzenia spod Stalingradu, gdzie toczona jest walka między radzieckimi żołnierzami a armią nazistowskich Niemiec. Rosja pokłada ogromne nadzieje w Wasiliju Zajcewie (Jude Law), młodym snajperze, którzy doskonali obchodzi się z bronią i potrafi skutecznie likwidować wrogów z ukrycia. Wkrótce o postępach Zajcewa dowiadują się Hitlerowcy, którzy chcą się pozbyć radzieckiego strzelca. W tym celu wzywają swojego najlepszego snajpera, majora Königa (Ed Harris).

5. Zodiak (2007 rok)

Film opowiada o seryjnym mordercy, który działał w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Śledztwa dotyczącego tytułowego Zodiaka podejmuje się grupa dziennikarzy, którzy rozpoczynają poszukiwania mordercy na podstawie listy, który wysyła im oraz policji. Wiadomości pisane są specjalnym szyfrem, dlatego zabójcę otrzymał właśnie pseudonim związany z horoskopem. Historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, dlatego film ogląda się w jeszcze większym napięciu niż miałoby to miejsce w przypadku fikcyjnej historii. W filmie występują między innymi Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo i Robert Downey Jr..

6. Plan doskonały (2006 rok)

Ten film łączy cechy typowe dla gatunku sensacji i dreszczowców. W obrazie Spike’a Lee znaczenie mają trzy postacie. Na ekranie obserwujemy rozgrywkę między przebiegłym kryminalistą (Clive Owen), nowojorskim detektywem (Denzel Washington) oraz współpracującą z wpływowymi osobami kobietą (Jodie Foster). Dalton Russel, wspomniany kryminalista, obmyślił pan napadu na bank, w którym za zakładników bierze 50 osób. Policjantem negocjującym z bandytami zostaje oczywiście Keith Frazier, czyli również wspominana już postać grana przez utalentowanego Denzela Washingtona.

7. Misery (1990 rok)

Ekranizacja jednej z najsłynniejszych powieści w dorobku Stephena Kinga, przez fanów gatunku grozy określanego mianem króla horrorów. Choć King znany jest właśnie z przerażającej twórczości, to zarówno książka Misery, jak i jej filmowa adaptacja nie wpisują się w tę kategorię. Film Roba Reinera to trzymający w napięciu thriller. Paul Sheldon (James Caan) jest autorem poczytnych książek dla kobiet. Zmęczony tworzeniem mało ambitnej literatury postanawia w najnowszej powieści uśmiercić główną bohaterkę swojego popularnego cyklu – tytułową Misery. Kiedy jedzie z gotową książką do swojego wydawcy ulega wypadkowi w wyniku śnieżycy. Z drogi zabiera go kobieta, która okazuje się jego wierną fanką. Annie Wilkes (Kathy Bates) otacza pisarza matczyną opieką i prosi Paula, by pozwolił jej przeczytać jego najnowsze dzieło. Kiedy kobieta dowiaduje się o śmierci Misery wpada we wściekłość i ogłasza pisarzowi, że musi stworzyć inną historię, w której bohaterka przeżywa. Świetny dreszczowiec, w którym swój kunszt aktorski w pełnej krasie zaprezentowała Kathy Bates.

8. Zniewolony. 12 Years a Slave (2013 rok)

Film powstał na bazie wspomnień Salomon Northupa, który żył w czasach niewolnictwa. Sam jednak był wykształconym, zamożnym i wykształconym człowiekiem. Jednak w wyniku podstępu zostaje porwany i sprzedany jako niewolnik. Jest to historia 12 lat dramatycznej walki o przetrwanie w piekielnych warunkach. Wzruszająca opowieść o nadziei i przetrwaniu.

9. Moon (2009 rok)

Sam Bell (Sam Rockwell) jest pracownikiem Lunar Industries, który w ramach trzyletniego kontraktu przebywa na stacji kosmicznej usytuowanej na Księżycu. Sam spędza czas samotnie, towarzyszy mu jedynie zaawansowany komputer o imieniu Gerty. Kontakt Sama z Ziemią ogranicza się jedynie do krótkich komunikatów wideo, jakie otrzymuje raz na jakiś czas od swojej żony. Kiedy misja dobiega końca, a Sam ma wracać na swoją planetę, okazuje się, że wcale nie jest sam na stacji kosmicznej.

10. Bogowie ulicy (2012 rok)

Bogowie ulicy to produkcja, w której David Ayer po raz kolejny postanowił przedstawić realia pracy policji w Los Angeles. Wcześniej podobnej tematyki podejmował się w takich filmach jak Policja czy Dzień próby. Film opowiada o dwóch policjantach: Taylorze (Jake Gyllenhaal) i Zavali (Michael Peña), którzy trafiają na ślad okropnej zbrodni.

Źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.