home Kultura, Popcornowa Dziesiątka Popcornowa Dziesiątka #5: eksperyment więzienny, oskarżenie o plagiat i opowieść o słynnych gangsterach

Popcornowa Dziesiątka #5: eksperyment więzienny, oskarżenie o plagiat i opowieść o słynnych gangsterach

Piąte wydanie Pocpornowej Dziesiątki to kolejna lista filmów, które warto lub można obejrzeć w wolnej chwili. Mamy tutaj między innymi postać, która pojawia się w dwóch filmach i kilku aktorów wcielających się w różne role. Przed Wami między innymi Al Pacino, Leonardo DiCaprio, Forest Whitaker, Johnny Depp i Colin Farrel.

1. J. Edgar (2011 rok)

Film dość wyjątkowy ze względu na fakt, że jego reżyserem jest nie kto inny jak gwiazda kina, czyli nieoceniony Clint Eastwood. Dzieło wybitnego aktora opowiada o tytułowym J. Edgarze Hoover, sprawującym funkcję zwierzchnika amerykańskich organów ścigania. Na przestrzeni filmu jesteśmy świadkami kilkudziesięcioletniej kariery J. Edgara, w którego wciela się Leonardo DiCaprio. Jest to dramat, w którym ukazane są zarówno chwile z publicznego, jak i prywatnego życia głównego bohatera oraz innych wpływowych osób mających niemałe znaczenie w XX wieku.

2. Labirynt (2013 rok)

W Labiryncie główne role grają Hugh Jackman oraz Jake Gyllenhaal. Opowieść skupia się wokół porwania sześcioletniej córeczki stolarza z małego miasta. Wydarzenie to powoduje, że ojciec mobilizuje ludzi do poszukiwań, szczególnie że jasno widać, że policji nie za bardzo radzi sobie z tym wyzwaniem. Głęboko wierzący ojciec współpracuje z policją, jednak dostrzegając w końcu, że nie może na nich liczyć, postanawia działać na własną rękę. Ma pewne podejrzenia co do sprawcy. Znajduje mężczyznę, którego oskarża o porwanie pociechy, po czym więzi go i torturuje, chcąc wymusić na nim informacje dotyczące aktualnego miejsce przebywania córki.

3. Eksperyment (2010 rok)

24 ochotników bierze udział w niecodziennym eksperymencie, które polega na stworzeniu symulacji życia na terenie więzienia. Połowa wybranych osób pełni rolę strażników, a połowa więźniów. Na początku wszystko jest w porządku, jednak wkrótce wszyscy zaczynają wczuwać się w swoje role, autorzy projektu tracą nad nim kontrolę. W filmie pojawiają się tacy aktorzy jak Adrien Brody, Forest Whitaker czy Cam Gigandet. Historia została w formie fabularnej przeniesiona na ekran po raz pierwszy przez niemieckich filmowców w obrazie Das Experiment.

Historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, co oznacza, że eksperyment taki naprawdę miał miejsce. Chodzi o tak zwany stanfordzki eksperyment więzienny, przeprowadzony przez psychologów pod kierownictwem Philipa Zimbardo. Eksperymentalne więzienie znajdowało się w piwnicy uniwersytetu Stanford, na wydziale psychologii. Jeśli zainteresuje cię ten temat, to możesz przeczytać też książkę napisano przez Zimbardo – Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?. Na jej łamach Zimardo dokładnie opisuje eksperyment stanfordzki, jego przebieg, co poszło w nim nie tak i wysnuwa wiele ciekawych wniosków nie tylko na temat samego projektu, ale również odnośnie ludzkiej natury i zachowań człowieka.

4. 88 minut (2007 rok)

Głównym bohaterem filmu jest Dr Jack Gramm (Al Pacino), poczciwy profesor, który dorabia do pensji w ramach pracy dla FBI. Spokojne życie naukowca zmienia się, gdy otrzymuje on tajemniczą wiadomość, z której dowiaduje się, że pozostało mu zaledwie 88 minut życia. Dr Jack stara odnaleźć odpowiedzialnego za przesłanie mu tego ostrzeżenia i wykorzystuje do tego swoje doświadczenie i niebywałe umiejętności. Cień podejrzeń pada na kilka osób, między innymi na jednego ze studentów, który uczęszcza na zajęcia Gramma. Profesor podejrzewa też kobietę, którą porzucił oraz seryjnego mordercę, który znajduje się w celi śmierci.

5. Sekretne okno (2004 rok)

Film z Johnnym Deppem w roli głównej. Obraz wyreżyserowany przez Davida Koeppa to adaptacja opowiadania Stephena Kinga – Sekretne okno, sekretny ogród, pochodzącego ze zbioru Cztery po północy. Grany przez wspomnianego wyżej aktora Mort Rainey jest pisarzem, który cieszy się sporym uznaniem wśród czytelników. Po rozwodzie z żoną potrzebuje spokoju i wyprowadza się do niewielkiej miejscowości, gdzie sam zamieszkuje. Zdobyty w ten sposób ład nie trwa jednak zbyt długo, ponieważ wkrótce do jego drzwi puka mężczyzna, który oznajmia, że nazywa się John Shooter (John Torturro) i twierdzi, że to on jest autorem najnowszej powieści Morta. Rainey chce uzmysłowić tajemniczemu gościowi, że książka nie jest plagiatem i poszukuje jej oryginalnej wersji, jednak z miernym skutkiem. Przybycie Shootera do domu artysty staje się początkiem serii dziwnych zdarzeń w jego życiu.

6. Depresja gangstera (1999 rok)

Po pełnym napięcia thrillerze trzeba zaproponować jakąś komedię, by rozładować nieco napięcie. Jak łatwo się domyślić po tytule, film o opowiada o gangsterze, który cierpi na załamanie nerwowe. Wobec tego odwiedza psychiatrę, gdzie oznajmia o swoich problemach dotyczących zmian nastroju, nagłego płaczu i wielu innych przykrych rzeczy. Jest to zabawna komedia przedstawiająca widzowie perypetie obu panów. Sytuacje są podwójnie zabawne z uwagi na fakt, że w rolę głównego bohatera wciela się Robert de Niro, który wielokrotnie grał bossów mafii i nieugiętych twardzieli w poważnym kinie gangsterskim. Można zatem uznać, że w Depresji gangstera aktor parodiuje samego siebie.

7. W sieci kłamstw (2008 rok)

Po raz kolejny gościem Popcornowej Dziesiątki jest Leonardo DiCaprio. Tym razem aktor występuje jako dziennikarz zwerbowany przez CIA, które chce walczyć przeciwko słynnej organizacji terrorystycznej – Al-Kaidzie planującej następne zamachy przeciwko Stanom Zjednoczonym. Roger Ferris (Leonardo DiCaprio) zostaje wysłany na Bliski Wschód, aby namierzył odpowiedzialnego za plan zamachów, czyli wyższej rangi członka Al.-Kaidy. Roger rozpoczyna współpracę z szefem Jordańskiego wywiadu w celu wspólnego złapania terrorysty. Jednak współpraca ta nie układa się tak pomyślnie, jakby tego oczekiwano. Wynika to między innymi z różnic kulturowych pomiędzy tymi dwoma panami. W filmie pojawiają się również Russel Crowe oraz Mark Strong.

8. Telefon (2002 rok)

Stu (Colin Farrel) to gość, który idzie do celu po trupach. By zarobić pieniądze nie stroni od wykorzystywania innych ludzi, okłamywanie ich i manipulowania. Trzeba jednak przyznać, że jest w tym naprawdę świetny. Dzięki temu mimo bycia żonatym udaje mu się wikłać w różne romanse. Jedną z jego kochanek zostaje kelnerka pragnąca zostać sławną aktorką. Stu udaje, że może jej załatwić angaż filmowy i wymarzony splendor, a młoda dziewczyna, oślepiona wizją swoich marzeń, ufa mu. Główny bohater filmu dzwoni do niej codziennie, korzystając z ulicznej budki telefonicznej, by nie rzucać na siebie żadnych podejrzeń. Po jednej z zakończonych rozmów nagle rozbrzmiewa się dźwięk aparatu telefonicznego, a Stu pod wpływem jakiegoś impulsu podnosi słuchawkę i odbiera połączenie. Odtąd jego życie już nigdy nie będzie takie samo. Okazuje się, że po drugiej stronie słuchawki jest ktoś, kto zna go bardzo dobrze. I ktoś, kto właśnie mierzy do niego z broni.

9. Wrogowie publiczni (2009 rok)

Współczesny film o klasycznych gangsterach. Johnny Depp wciela się w postać, Johna Dillingera, amerykańskiego gangstera, który napadał na banki w czasach Wielkiego Kryzysu. Historia jest oparta na faktach i odnosi się nie tylko do słynnego Dillingera, ale również Baby’ego Face’a Nelsona i Pretty Boya Floyda, czyli najbardziej znanych przestępców w latach 30. ubiegłego wieku. Ich ściganiem zajmował się ówczesny szef FBI – J. Edgar Hoover (tytułowy bohater pierwszego filmu z dzisiejszej Popocornowej Dziesiątki). W tamtych czasach Federalne Biuro Śledcze było niewielką agencją, jednak właśnie czasy pracy nad schwytaniem Dillingera i jego szajki sprawiły, że struktury biura rozrosły się, przeistaczając agencję w znaną na całym świecie organizację, która dokłada wszelkich starań, by uchwycić złoczyńców.

10. Rekrut (2003 rok)

Znów Al Pacino i ponownie Colin Farrell. Ten pierwszy gra tutaj żywą legendę CIA, a drugi wciela się w postać zdolnego rekruta, który stara się, by zostać częścią słynnej agencji. Walter Burke (Al. Pacino) pomaga Jamesowi Claytonowi (Colin Farell) w pokonaniu trudnego szkolenia, które może zakończyć się awansem otwierającym drogę do kariery. Pewnego dnia Burke daje Claytonowi zadanie specjalne polegające na wytropieniu złego agenta.

Źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.