home Najnowsze, Popcornowa Dziesiątka Popcornowa Dziesiątka #7: mafijne wyroki, potwory we mgle i człowiek o wielu twarzach

Popcornowa Dziesiątka #7: mafijne wyroki, potwory we mgle i człowiek o wielu twarzach

Siódme wydanie Popcornowej Dziesiątki to zbiór filmów o różnej tematyce. Znajdziesz tutaj komedie na poprawę humoru, trzymające w napięciu thrillery, opowieści o mafiozach i filmy, w których ciekawość miesza się ze strachem.

1. Zdążyć przed północą (1988 rok)

Miłośnicy komedii kryminalnych powinni być zadowoleni z tego seansu. Jack Walsh (Robert De Niro) zajmuje się doprowadzaniem do stróżów prawa przestępców, którzy ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości lub uciekli z więzienia. Kiedy ktoś proponuje mu 100 tysięcy za uchwycenie Jonathana Mardukasa, oszusta finansowego, Jack nie waha się i zaczyna realizację zlecenia. Złapanie nieuczciwego księgowego przebiega szybko i bohaterowi pozostaje tylko przetransportować go z Nowego Jorku do Los Angeles. Podróż nie odbywa się jednak bezproblemowo, ponieważ Mardukasa w tym czasie poszukuje groźny gangster, pragnący zemsty za 15 milionów dolarów, które oszust jest mu winien.

2. Droga do zatracenia (2002 rok)

Tom Hanks niemalże zawsze jest gwarancją solidnego kina. Nie inaczej jest w filmie Droga do zatracenia, w którym popularny aktor wciela się w postać Michaela Sullivana, trudniącego się tak zwaną brudną robotą. Przez przypadek jego syn, Michael Sullivan Jr. (Tyler Hoechlin), jest świadkiem morderstwa. W obawie, że dzieciak nie zachowa tego zdarzenia w tajemnicy, mafia wydaje wyrok na rodzinę Sullivanów. Przestępcy zabijają żonę Michaela i jego młodszego syna. Ojciec z drugim synem muszą uciekać przed mafiozami, by ocalić swoje życie.

3. Nocny pościg (2015 rok)

Pozostając w tematyce mafijnej, proponuję film Nocny pościg. Jimmy Conlon (Liam Neeson) jest płatnym zabójcą, będącym przyjacielem szefa mafii – Shawna Maguire’a (Ed Harris). Pewnego dnia syn Jimmy’ego (Joel Kinnaman) popada w konflikt z synem mafijnego bossa (Boyd Holbrook), co kończy się śmiercią tego drugiego z rąk starego Conlona. Zdarzenie to jest równoznaczne z wyrokiem śmierci na Mike’a Conlona, który musi uciekać, by przeżyć. Jimmy postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy, by ochronić swojego syna przed zemstą mafii.

4. Mgła (2007 rok)

Film oparty na jednym z opowiadań mistrza grozy, Stephena Kinga. W amerykańskim miasteczku w stanie Main ma miejsce burza, po której pojawia się dziwna mgła. David Drayton (Thomas Jane) jedzie ze swoim synem i sąsiadem do hipermarketu, by uzupełnić domowe zapasy. Na miejscu okazuje się, że we mgle grasują niebezpieczne istoty, a we wszystko zamieszane jest wojsko i tajemniczy eksperyment określany jako Projekt Grot Strzały. Uwięzieni w sklepie ludzi starają się przetrwać. Jednak, by ocaleć, muszą współpracować, co nie do końca jest dla wszystkich łatwym zadaniem.

5. Porachunki (2013 rok)

Ekranizacja powieści Tonino Benacquisti. Ta komedia sensacyjna opowiada o pewnej amerykańskiej rodzinie, która wprowadza się do nowego domu. Okazuje się, że Fred Blake (Robert De Niro), ojciec rodziny, jest gangsterem objętym programem ochrony świadków. Emerytowany przestępca w domowym zaciszu chce napisać książkę o swoim życiu, choć sąsiadom mówi, że pracuje nad spisaniem historii lądowań aliantów. Freda poszukuje mafia, chcąca zemścić się na gangsterze, który ją zdradził.

6. Siedem (1995 rok)

Mroczny thriller w reżyserii Davida Finchera. William Somerset (Morgan Freeman) i David Mills (Brad Pitt), to bardzo różniący się od siebie policjanci. Jeden jest zgasłym samotnikiem, stojącym na progu emerytury, a drugi to energiczny i dość porywczy młodzieniec. Obaj panowie będą musieli zmierzyć się z zagadkowym mścicielem, który zabija ludzi. Kluczem do złapania mordercy jest siedem grzechów głównych, czyli lenistwo, chciwość, żądza, obżarstwo pycha, zazdrość i gniew. Dora gra aktorska i trzymanie widza w napięciu zapewniają satysfakcjonujący seans.

7. Azyl (2002 rok)

Azyl, czyli jeszcze jeden w dzisiejszym przeglądzie film Davida Finchera, z równie dobrą obsadą aktorską i z bardzo dobrze budowanym napięciem. Meg Altman (Jodie Foster) jest właśnie w trakcie rozwodu ze swoim zamożnym miejscem. W poszukiwaniu nowego lokum, znajduje dwupiętrową willę w centrum Manhattanu, gdzie zamieszkuje ze swoją córką (Kristen Stewart). W dom znajduje się specjalny pokój, który służy jako schronienie w sytuacjach zagrożenia. Znajduje się w nim monitoring, zapasy wody i wiele przydatnych sprzętów. Okazuje się, że Meg wkrótce będzie musiała skorzystać z tego azylu, by ochronić się przed włamywaczami, którzy zjawili się w jej domu. W filmie oprócz Jodie Foster i Kristen Stewart, pojawiają się też tacy aktorzy jak Forest Whitaker i Jared Leto.

8. Dzień próby (2001 rok)

Alonzo Harris (Denzel Washington) jest detektywem policji z wydziału narkotykowego. Jego metody pracy są dość niestandardowe, jednak w czasie swojej trzynastoletniej kariery okazywały się bardzo skuteczne. Pewnego dnia zostaje mu przydzielony nowicjusz, Jake Hoyt (Ethan Hawke). W ciągu 24 godzin Jake poznaje metody swojego starszego kolegi po fachu, poznając przy okazji nieznany mu dotąd świat i prawa, jakimi ten świat się rządzi. Antoine Fuqua porusza w tym filmie takie sprawy jak sprawiedliwość czy etyka zawodowa.

9. Amityville (2005 rok)

Na początku warto zaznaczyć, że jest to remake filmu z 1979 roku – The Amityville Horror, wyreżyserowanego przez Stuarta Rosenberga. Ponadto jest to historia oparta na wydarzeniach, które naprawdę miały miejsce. Lutzowie to małżeństwo, które wprowadza się do domu w Amityville wraz z trójką swoich dzieci. Przekonani, ze znaleźli dom swoich marzeń, jeszcze nie wiedzą, że wkrótce staną się świadkami przerażających zdarzeń. Bowiem kilka lat wcześniej w tym samym domu z zimną krwią zastrzelono sześcioro ludzi.

10. Donnie Brasco (1997 rok)

Na koniec jeszcze jedna historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Joe Pistone (Johnny Depp), działający pod pseudonimem Donnie Brasco, to agent FBI, który zajmuje się infiltracją struktur mafijnych. Musi przez to przywdziewać wiele masek. W domu jest dobrym mężem i ojcem, w pracy angażującym się w sprawy agentem federalnym, a niejednokrotnie musiał też wcielać się w rolę twardego gangstera.

Źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.