home Najnowsze, Piłka nożna Real Madryt – historia Królewskich

Real Madryt – historia Królewskich

Ostatnio na łamach bloga coraz częściej pojawiają się tematy piłkarskie. W Galerii Piłkarskich Gwiazd przybliżałem sylwetki legendarnych zawodników, a poza serią prezentowałem historie znanych europejskich klubów, takich jak Manchester United czy Inter Mediolan. Dziś kontynuujemy kategorię historyczną i bierzemy pod lupę ekipę Królewskich, czyli Real Madryt.

Założenie, pierwsze sukcesy i wkład w hiszpańską piłkę nożną

Real Madrid Club de Fútbol powstał w 1902 roku. Drużyna ze stolicy Hiszpanii ma na swoim koncie ogrom imponujących sukcesów i mało który klub piłkarski może równać się z listą jej osiągnięć. Królewscy trzydzieści trzy razy zdobyli mistrzostwo kraju, dwanaście razy triumfowali w Pucharze Europy i Lidze Mistrzów. Poza niezliczoną liczbą trofeów, Real Madryt może się również pochwalić otrzymanym w 2000 roku przez FIFA tytułem najlepszego klubu XX wieku. Stadionem, na którym Królewscy rozgrywają swoje mecze, od 1947 roku jest Santiago Bernabéu. Nazwa ta jest hołdem dla jednego z prezesów klubu, za którego kadencji klub zdobył najwięcej pucharów.

Nie każdy kibic o tym wie, ale to właśnie z inicjatywy Królewskich powstał Puchar Króla. Real Madryt reprezentował Hiszpański Związek Piłki Nożnej, co skutkowało założeniem FIFA w 1904 roku. W 1928 roku Real był jedną z pierwszych drużyn Primera Division, a w 1955 roku jednym z pierwszych uczestników Pucharu Europy. Pierwszą edycję tych rozgrywek wygrali oczywiście Królewscy, a przez kolejne cztery lata skutecznie bronili zaszczytnego tytułu.

Stadion Królewskich

Początkowo występy Królewskich można było podziwiać na Estadio de Chamartin, który służył nie tylko do gry w piłkę nożną, bowiem miał charakter wielofunkcyjny. Mecz inauguracyjny rozegrano na tym obiekcie 17 maja 1923 roku. Real Madryt zmierzył się wówczas z Newcastle United. Na Estadio de Chamartin mogło pomieścić się 22,5 kibiców.

Drugi stadion Realu Madryt to Estadio Elfredo Di Stéfano, na którym po raz pierwszy zagrano 9 maja 2006 roku. Było to spotkanie towarzyskie ze Stade de Reims, francuskim klubem, z którym Królewscy zagrali w finale Pucharu Europy w 1956 roku. Gospodarze spotkania wygrali 6:1.

Największym obiektem sportowym w dorobku Realu Madryt jest Santiago Bernabéu, którego oficjalne otarcie odbyło się 14 grudnia 1947 roku. Tego dnia Królewscy zmierzyli się na boisku w meczu towarzyskim z Os Belenenses. Stadion był wielokrotnie przebudowywany, by mógł pomieścić większą liczbę hiszpańskich kibiców. Po przebudowie w 1954 roku został największym stadionem świata, choć obecnie zajmuje jedenaste miejsce w tej kategorii. Obecnie może na nim przebywać ponad 80 tysięcy kibiców. Santiago Bernabéu to nie tylko boisko do gry w piłkę nożną. Na terenie obiektu można znaleźć między innymi klubowe muzeum. Na stadionie Królewskich odbył się finał drugiej edycji Pucharu Mistrzów, finał Mistrzostw Europy w 1964 roku oraz Mistrzostwa Świata w 1982 roku. Rozgrywano tam również finały Copa del Rey. W dodatku to właśnie na Santiago Bernabéu papież Jan Paweł II spotkał się w 1982 roku z młodzieżą z całego świata. A w 2010 roku na Santiago Bernabéu rozegrano finałowe spotkanie Ligi Mistrzów. Z klasyfikacji prowadzonej przez UEFA wynika, że stadion Królewskich jest jednym z dwudziestu sześciu obiektów sportowych dla piłkarzy z wynikiem pięciu gwiazdek, czyli maksymalną oceną, biorącą pod uwagę jakość stadionu.

Zmiany w herbie

  • Pierwszy herb Realu Madryt powstał od razu po założeniu hiszpańskiego klubu piłkarskiego, czyli w 1902 roku. Jego prezentacja odbyła się dokładnie 6 marca. W pierwszym logotypie skupiono się przede wszystkim na inicjałach C.F.M.. Jednakże ówczesne regulacje zmuszały kluby piłkarskie, by herby były przejrzyste i zrozumiałe w przekazie. Wobec czego logo z inicjałami było wykorzystywane tylko przy okazji nieoficjalnych spotkań piłkarskich.
  • W 1908 dokonano pierwszych zmian w herbie Królewskich. Chciano, by logo było bardziej nowoczesne, dlatego zmieniono układ liter C, F i M. Litery te umieszczono w okręgu w taki sposób, by nakładały się na siebie. Największa oczywiście była litera „M”, która odnosiła się do nazwy Madryt. Podobnie jak w pierwszym herbie, i tutaj wykorzystano ciemnoniebieskie brawy.
  • W 1920 roku dokonano najbardziej przełomowej zmiany w herbie klubu. Wynikało to z faktu, że 29 czerwca 1920 roku król Alfonso VIII podczas swojego przemówienia nazwał Real Madryt „Królewskimi”. Dlatego do herbu dodano koronę. Logo to było wykorzystywane na nieoficjalnych meczach.
  • Hiszpania stała się republiką, wobec czego z herbu Realu Madryt zniknęła korona. W tamtym okresie Królewscy grali jako Madryt F.C..
  • Po drugiej wojnie światowej do herbu Realu Madryt wróciła korona. Herb pokryto kolorem żółtym, któremu towarzyszyły fioletowe lub niebieskie akcenty. Był to najdłużej używany herb w historii Królewskich.
  • Herb ulepszono dopiero w 2001 roku, by dopasować go do współczesnych standardów. Zdecydowano się na nieco jaśniejszy kolor żółty, a środkowy pasek zabarwiono na niebiesko.
  • W 2014 roku usunięto krzyż z korony królewskiej, jednak tylko w niektórych wariantach herbu, na przykład w przypadku karty kibica.

Źródło zdjęć: http://exstreamal.com/la-liga/2016/08/18/real-madrid-schedule-2016-17-season-113/

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.