home Najnowsze, Zdrowie i uroda Zdrowy sen – podstawowe zasady dobrego snu

Zdrowy sen – podstawowe zasady dobrego snu

Lubisz życie na najwyższych obrotach? A może praktykowany dotąd styl życia coraz częściej daje o sobie znać i masz wrażenie, że nie tylko brak Ci jest sił, ale także motywacji do działania? Wszystkiemu winne może być chroniczne zmęczenie wynikające z niedoboru snu, dlatego dziś pomożemy Ci rozwiązać ten problem raz na zawsze.

Jak spać i zadbać o zdrowy sen? Czy spanie w ciągu dnia to dobra praktyka, a może to właśnie drzemki rozregulowują prawidłową pracę całego organizmu i w rzeczywistości nie są wskazane? Lekturę dzisiejszego wpisu polecamy wszystkim tym, którzy chcieliby dowiedzieć się jak dobrze spać, aby się w końcu wyspać!

Dobry sen – najważniejsze zasady

Zadbaj o odpowiednią długość snu 

 Jednym z najczęściej pojawiających się pytań wśród osób, które chciałyby zadbać o prawidłowy sen jest to jak długo powinno się spać. Czy można tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi? Nie do końca, ponieważ wszystko zależy m.in. od wieku danej osoby. Przyjmuje się, że minimalnie w ciągu doby każdy powinien przespać ok. 7 godzin, jednak wartość ta jest znacznie większa np. w przypadku niemowlaków oraz noworodków. Najmłodsi powinni bowiem spać przez 12-17 godzin dziennie – u nich więc spanie w ciągu dnia i drzemki są jak najbardziej wskazane i dozwolone.

Wybierz właściwą pozycję do spania

Czy wiesz, że także pozycja w jakiej śpisz ma wpływ na jakość i efektywność Twojego snu? Z tego tez względu najbardziej zalecaną pozycją jest spanie na boku, które przez ekspertów uważane jest za najzdrowszą opcję z wszystkich możliwych. Utrzymując swoje ciało w takiej pozycji nie tylko utrzymasz prosty kręgosłup, ale też skutecznie ograniczysz ewentualny ucisk organów wewnętrznych. Na tym jednak nie kończą się zalety spania na boku! Sen w takim ułożeniu dodatkowo pomoże w utrzymaniu drożnych dróg oddechowych (co zmniejszy ryzyko dokuczliwego chrapania) i załagodzi bezdech senny.

Stwórz warunki sprzyjające odpoczynkowi 

Jak dobrze spać? W osiągnięciu zadowalających i odczuwalnych efektów regeneracji pomoże Ci także… wystrój sypialni. Warto zainwestować w rolety lub grubsze, zaciemniające zasłony, dobrej jakości i odpowiednio twardy materac, a także jeszcze przed zaśnięciem upewnić się, że temperatura w sypialni jest właściwa. Dzięki temu Twój sen będzie znacznie lepszy.

Zrezygnuj z używek tuż przed spaniem 

Jak się wysypiać? Jeżeli po obudzeniu chcesz się czuć rześko i mieć pełnię sił, to jak najszybciej wybij sobie z głowy spożywanie alkoholu, palenie papierosów, picie kawy czy tez spożywanie napojów energetyzujących późnym wieczorem. W przeciwnym razie o mocnym śnie będziesz mógł jedynie pomarzyć…

Odłącz się od sieci 

Czy wiesz, że zalecana odpowiedź na pytanie jak długo spać może ulec drastycznemu skróceniu jeżeli przed snem w Twoich rękach pojawi się smartfon? Wszystko to ze względu na emitowane przez ekran światło niebieskie, które ma zbliżoną barwę do światła dziennego i utrudnia zasypianie.

Zdrowy sen - podstawowe zasady dobrego snu

Jak zasnąć gdy się nie chce?

Wbrew pozorom jest to całkiem proste! Osoby borykające się z tego rodzaju problemem mogą np. tuż przed snem odprężyć zmysły i cało w ciepłej kąpieli lub też włączyć sobie relaksującą muzykę, która dzięki odpowiedniej częstotliwości skłoni organizm do w pełni zasłużonego odpoczynku.

Sen a zdrowie – dlaczego dobry sen jak tak ważny?

Wydaje Ci się, że najlepiej funkcjonujesz wówczas wtedy, gdy ilość przesypianych godzin ograniczysz do minimum? A może sen uważasz za istną stratę czasu? W obu przypadkach lepiej przemyśl swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, gdyż nie zapewniając swojemu ciału oraz organizmowi możliwości regeneracji narażasz się na liczne problemy zdrowotne, które prędzej czy później z pewnością dadzą Ci o sobie znać.

Regularne niedosypianie realnie zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia takich dolegliwości zdrowotnych jak:

  • choroby serca;
  • cukrzyca;
  • depresja;
  • nowotwór jajników, piersi czy prostaty;
  • otyłość;

Jak więc sam widzisz zdecydowanie warto dbać o zdrowy i dobry sen niezależnie do wieku, trybu życia czy obowiązków zawodowych.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.