home Lifestyle Zwyczaje prezentowe z różnych zakątków świata

Zwyczaje prezentowe z różnych zakątków świata

Obdarowywanie się prezentami to tradycja znana w wielu różnych krajach na całym świecie. Zwyczaje prezentowe są bardzo zróżnicowane i to, co w jednym miejscu uznawane jest za wyrazy szacunku, w innym miejscu może być potraktowane jako nietakt.

Prezenty na święta – od Europy po Azję

W wielu europejskich krajach przywiązuje się dużą wagę do imienin. To wywodzące się z katolickich tradycji święto obchodzone jest między innymi w Bułgarii, Czechach, Łotwie czy Szwecji. Grecy traktują imieniny jako okazję ważniejszą nawet od urodzin.

Niezwykle ważnym w wielu zakątkach świata wydarzeniem jest także Boże Narodzenie, którego obchody wiążą się z wręczaniem upominków. Na przestrzeni lat święto mające korzenie w chrześcijaństwie mocno skomercjalizowano, w wyniku czego oprócz kolęd często śpiewamy też wiele znanych amerykańskich piosenek, które zaznaczyły trwały ślad na kartach historii światowej popkultury. Co ciekawa, komercyjna popularyzacja Bożego Narodzenia sprawiła, że popularne zwyczaje świąteczne dotarły nawet do odległych krajów azjatyckich. Nawet w Chinach, Japonii czy Indiach można zobaczyć kolorowe światełka, przystrojone choinki czy ludzi przebranych za świętego Mikołaja. A co najważniejsze, mieszkańcy tych krajów także wymieniają się prezentami.

Jak już dotarliśmy do Azji, warto wspomnieć o Chińskim Nowym Roku, który obchodzony jest na przełomie stycznia i lutego. To niezwykle ważne dla wszystkich Chińczyków wydarzenie wiąże się z wręczaniem prezentów. Z kolei w Indiach podarunki wręcza się z okazji Diwali (święto światła), Rakhi oraz Holi (święto radości i wiosny).

Te same wydarzenia w jednym kraju obchodzone są hucznie, a w innym raczej skromnie. Dzień kobiet oraz dzień mężczyzn w Polsce to okazje, do których nie przywiązuje się tak dużej uwagi jak na przykład do urodzin czy Bożego Narodzenia. Natomiast w Rosji dzień kobiet jest świętem państwowym i należy do dni wolnych od pracy.

Ciekawą okazją do wręczania prezentów są także Walentynki. W Japonii z tej okazji mężczyźni otrzymują od kobiet czekoladki, które można podzielić na dwie kategorie – jedna jest przeznaczona dla kolegów i szefów, a druga zarezerwowana dla mężów lub partnerów życiowych. Kobiety w Kraju Kwitnącej Wiśni otrzymują za to białe czekoladki miesiąc później w ramach tak zwanego Białego Dnia, który świętuje się także w Korei Południowej i na Tajwanie.

Jakich prezentów unikać w różnych miejscach na świecie?

jakich prezentów nie wręczać

Kwiaty to dobry pomysł na upominek w wielu krajach, jednak warto wystrzegać się pewnych odmian i kolorów oraz pamiętać o właściwej liczbie kwiatów. Żółte kwiaty symbolizują niewierność, dlatego należy unikać kupowania bukietów w tym kolorze dla swojej ukochanej. Biel, purpura i czerń kojarzą się z pogrzebami, dlatego również należy się wystrzegać ich podczas poszukiwania pomysłu na prezent.

Na terenie Europy przyjęło się kompletować bukiety z nieparzystej liczby kwiatów. Ponadto trzeba wystrzegać się liczby 13, ponieważ jest ona uznawana za pechową. W krajach azjatyckich, takich jak Chiny czy Japonia, nie należy obdarowywać kogoś bukietem składającym się z czterech kwiatów.

Będąc w Niemczech, warto unikać obdarowywania mieszkańców tego kraju lokalnym winem, które jest postrzegane jako tanie. Niemcy znacznie bardziej lubią trunki włoskie i francuskie.

Odwiedzając Chińczyka, nie warto przynosić ze sobą jako prezentu zegarka naściennego lub stojącego, parasola czy butów. Tego typu przedmioty kojarzą się ze śmiercią i wręczenie ich w formie upominku zostanie uznane za bardzo nietaktowne.

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.