home Lifestyle, Najnowsze Kuchenna przygoda #7: kuchnia afrykańska

Kuchenna przygoda #7: kuchnia afrykańska

W siódmym wpisie Kuchennej Przygody zrobimy sobie małą przerwę od poznawania azjatyckich smaków i przeniesiemy się na zupełnie inny kontynent. Dziś poznamy potrawy i przysmaki prosto z Afryki.

Bastela

Jedno z tradycyjnych dań kuchni marokańskiej. Niektóre źródła podają, że trafiło ono do Afryki Północnej z Andaluzji po tym, jak z tamtych terenów w XV wieku wygnano Arabów.

Jest to rodzaj ciasta, które jednocześnie służy jako naczynie. Umieszcza się w nim farsz z odpowiednich składników i przypraw. Ciasto najczęściej jest słodkie, a przyprawia się je takimi przyprawami jak imbir, cynamon, szafran i kolendra. Ponadto dodaje się paprykę i cebulę. Wnętrze ciasta można wypełnić kurczakiem w cynamonie i cukrze, daktylami lub owocami morza. Potrawę serwuje się w całości lub w postaci trójkątnych kawałków, co może nieco przypominać sposób podawania pizzy.

Yndżera

Yndżera jest narodową potrawą Etiopii oraz Erytrei. Jest to rodzaj pieczywa wytwarzanego na bazie zakwasu chlebowego. Są to cienkie, wilgotne naleśniki, które charakteryzują się tym, że jedną stronę mają gładką, a drugą porowatą. Naleśnik ma delikatnie gąbczastą strukturę, a jego średnica zazwyczaj nie przekracza 50 centymetrów.

Do wypiekania używa się mąki miłki abisyńskiej. Mąkę miesza się z wodą, która jest odstawiana na kilka dni. Oznacza to, że jest poddawana procesowi fermentacji. Dzięki temu ciasto ma lekko kwaskowaty smak. Przygotowane ciasto jest wylewane na specjalną blachę lub płytę, którą umieszcza się nad paleniskiem lub w piekarniku.

Nsima

To potrawa charakterystyczna dla krajów zachodniej, wschodniej oraz południowej Afryki. Do przyrządzenia wykorzystuje się grubo mieloną mąkę lub kaszkę kukurydzianą. Do drugiej połowy XIX wieku potrawę przygotowywano z różnych zbóż. Danie to serwuje się w formie ręcznie wytwarzanych placuszków.

Fufu

Kolejna potrawa, która powstaje na bazie mąki, tym razem maniokowej lub kukurydzianej. Danie to można spotkać najczęściej w kuchni afrykańskiej oraz karaibskiej.

Harira

Zupa, która stanowi charakterystyczne danie dla kuchni berberyjskiej w obszarze Maroka. Zupa traktowana jest jako świetnie rozgrzewające danie, na co największy wpływ mają poszczególne składniki oraz stosowane przyprawy. Zadaniem hariry jest przywracanie muzułmanom energii w czasie ramadanu. Bazą dla zupy jest baranie mięso, choć często można spotkać też warianty z wołowiną czy drobiem. Do mięsa dodaje się bób, groch, ciecierzycę oraz soczewicę. Istotne znaczenie mają również warzywa, jednak kluczowym elementem tej zupy są przyprawy, tj. cebula, szafran, imbir, pieprz, seler, pietruszka i kolendra. Harira może być podawana z makaronem, kuskusem lub ryżem. Całość jest gotowane w sporych rozmiarów garnkach i serwowana w zestawie z gotowanymi na twardo jajami, tradycyjnymi plackami albo suszonymi figami.

Cachupa

Danie, które bez wątpienia spotkasz odwiedzając Republikę Zielonego Przylądka. Jest to wariacja na temat ragout. Potrawę przygotowuje się z fasoli, kukurydzy, ryby albo mięsa oraz innych produktów i przypraw. Zamożniejsza część społeczeństwa spożywa wersją cachupa rica, czyli zupę z mięsem i rybami, a biedniejsi mieszkańcy Republiki Zielonego Przylądka muszą zadowolić się wariantem cachupa pohre, pozbawionym mięsa. Cachupa to tradycyjne danie okazjonalne, co znaczy, że ludzie raczą się tą zupą w niedziele lub na specjalnych okazjach, takich jak urodziny bliskich.

Falafel

Są to smażone kulki, najczęściej z ciecierzycy. Jednakże występują też wersje z bobu. Potrawa ta jest bardzo popularna wśród wegan nie tylko w krajach arabskich, ale również w Europie. W barach typu fast food falafel stanowi zdrową alternatywę dla kebabu.

Chermoula

Nie jest to danie, ale stanowi ważny element kuchni afrykańskiej. Tak zwana szermula to marynata wywodząca się z krajów Maghrebu. Przygotowuje się ją ze świeżej kolendry, czosnku oraz kminu rzymskiego. Pozostałe składniki mogą się różnić, w zależności do konkretnej receptury. Wśród dodatkowych składników można znaleźć paprykę, pieprz, cebulę i natkę pietruszki. W szermuli znajdziemy również oliwę oraz sok z cytryny. Marynatę tę stosuje się do przyrządzania pysznych ryb i dań z owoców morza. Znajduje też wykorzystanie jako dodatek do pieczonych mięs i warzyw.

Biltong

Rodzaj suszonego mięsa, które przyprawia się w charakterystyczny sposób. Przyprawy są używane przed przystąpieniem do suszenia i można wśród nich znaleźć czarny pieprz, cukier, sól, ocet i kolendrę siewną. Biltong może być z różnego mięsa, na przykład wołowiny lub strusia. Jest to jedno z oryginalnych dań południowej części Afryki.

fot. https://cooking.nytimes.com/recipes/1015257-falafel

Rate this post

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.