home Lifestyle, Najnowsze Kuchenna przygoda #2: kuchnia meksykańska

Kuchenna przygoda #2: kuchnia meksykańska

W drugim wpisie z cyklu Kuchenna Przygoda przenosimy się do Ameryki Południowej, a konkretnie do Meksyku, by poznać tamtejsze potrawy i smakołyki. Smacznej lektury!

Burrito

Jedno z najpopularniejszych dań kuchni meksykańskiej. Przygotowuje się ją z pszennej tortilli, którą owija się wokół farszu. Placek zazwyczaj jest delikatnie zgrillowany lub podgrzany na parze. Proces ten ma go zmiękczyć i sprawić, że będzie bardziej elastyczny. W meksykańskim burrito do farszu najczęściej wykorzystuje się fasolę, meksykański ryż oraz mięso. Wersja amerykańska bazuje na bogatszej palecie składników, bowiem składa się z meksykańskiego ryżu, fasoli, sałaty, salsy, mięsa, guacomole, sera i śmietany. Poza tym w Stanach Zjednoczonych tortilla jest nieco większa niż w przypadku tradycyjnego burrito.

Enchilada

Danie mocno zakorzenione w meksykańskiej tradycji. Podobnie jak burrito, powstaje w oparciu o tortillę, tyle że w tym przypadku jest to placek kukurydziany. Meksykański naleśnik smażony jest przez chwilę na rozgrzanym oleju, by zmiękł. W późniejszym etapie pokrywa się go sosem, napełnia farszem, a następnie zwija w kształt rurki. W kolejnym etapie przygotowywania enchilady w naczyniu żaroodpornym układa się kilka warstw takich zwiniętych tortilli. Każdą z warstw należy polać sosem oraz różnymi dodatkami, między innymi serem i cebulą. W farszu enchilady najczęściej znajdziemy mięso, ser, warzywa, owoce morze lub jajka. Wśród standardowych dodatków należy wymienić przede wszystkim grillowany ser, śmietanę, oliwki oraz chili. Enchiladę można przygotować z różnymi rodzajami sosów: tradycyjnym, czerwonym, zielonym lub mole.

Chile relleno

Powstaje na bazie chili. Najczęściej podaje się je w zestawie z salsą, z którą stanowi znakomite uzupełnienie wielu dań głównych w stylu meksykańskim

Ceviche

Sałatka z owocami morza. Według niektórych źródeł pochodzi z Wicekrólestwa Peru.

Machaca

Machaca to danie składające się przede wszystkim z suszonej wołowiny, niezwykle popularnej w Meksyku. W pierwszym kroku mięso poddawane jest procesowi marynowania, w którym używa się czosnku, soku cytrynowego, pieprzu oraz oregano. W drugim kroku mięso należy zarumienić bez stosowania tłuszczu, po czym wystudza się je i usuwa wszelkie błony oraz chrząstki. Później należy obić mięso tłuczkiem, rozłożyć na pokrytej tłuszczem blaszce i pozostawić je na kilka godziny w suchym i przewiewnym miejscu, by wyschło w naturalny sposób. Machaca podawana jest z tacos oraz tortillami. Danie cieszy się ogromną popularnością, ponieważ bez problemu można je mrozić i przetrzymywać w ten sposób przez wiele miesięcy.

Gordita

Gordita to pewnego rodzaju wariacja na temat popularnej w Meksyku tortilli, którą w tym przypadku lekko się przypieka i nadziewa różnymi dodatkami. Najczęściej są to: papryka, sałata, pomidory, sos salsa oraz czerwona fasola.

Picadillo

Potrawa, która znana jest nie tylko w Meksyku, ale również na Kubie i w Hiszpanii. Danie to podaje się również w innych krajach Ameryki Południowej oraz na Filipinach, gdzie znane jest jako giniling. Picadillo to potrawa z mielonej wołowiny, warzyw oraz owoców. Z tych pierwszy wykorzystuje się paprykę, pomidory, cebulę i ziemniaki. Jeśli chodzi o te drugie, to oczywiście nieoceniony w kuchni meksykańskiej banan. Ogromne znaczenie mają też przyprawy, takie jak majeranek, czosnek, tymianem, pieprz, cynamon czy goździki. Przed podaniem picadillo często posypuje się płatkami migdałowymi. Danie serwuje się w towarzystwie tortilli lub pieczywa. Stanowi rewelacyjny farsz do naleśników lub tacos.

Taco

Taco przygotowuje się z kukurydzianej tortilli, którą nadziewa się mięsem wołowym, cebulą, pomidorami i czosnkiem z dodatkiem przypraw w postaci soli, pieprzy, chili, bazylii i oregano. Nie brakuje w niej również charakterystycznych dla Meksyku warzyw, czyli kukurydzy i czerwonej fasoli.

Chimichanga

Kolejne meksykańskie danie, którego podstawą jest pszenna tortilla. Chimichanga to rodzaj burrito, które smaży się na tłuszczu. Szczególną popularnością potrawa cieszy się w północnej części Meksyku, zwłaszcza w stanach Sinaloa oraz Sonora. W niektórych regionach stosuje się różnego rodzaju dodatki w postaci ryżu, fasoli czy sera. Chimichangę podaje się z tradycyjnym guacamole lub pikantnym sosem.

Quesadilla

Quesadilla to nic innego jak danie bazujące na tortilli, tym razem przygotowywanej z masy kukurydzianej. Do przygotowania tej potrawy wykorzystuje się również ser, w tradycyjnych wariantach jest to ser typu Oaxaca. Nierzadko do Quesadilli dodaje się różnego rodzaju składniki, takie jak ziemniaki, grzyby czy ostre papryczki  jalapeño lub kiełbasę chorizo.

Źródło zdjęć: https://www.thespruce.com/vegetarian-bean-and-rice-burrito-recipe-3378550

Rate this post

One thought on “Kuchenna przygoda #2: kuchnia meksykańska

Dodaj komentarz

Podpis jest dobrowolny - nigdzie nie zostanie użyty lub zapisany.